Capslove Story

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia plaż i kreowania postaw proekologicznych.

Plaże są naszym wspólnym dobrem publicznym, naszym dziedzictwem narodowym. Sopocka plaża, w szczególności, jest uczęszczana przez tysiące turystów z Polski i zagranicy. Kapsle są jednym z odpadów pozostawionych na plaży, problem w tym, że często są zakopane w piasku i są niewidoczne dla służb zbierających codziennie odpady pozostawiane przez użytkowników plaży. Jest ich zakopane na plaży tysiące.

Ela Kinowska codziennie spaceruje po sopockiej plaży. Od lipca 2021 podczas codziennych spacerów zbiera napotkane na swojej drodze kapsle. Zaprosiła tez do współpracy grupę przyjaciół. Zebrali już ponad 6000 kapsli. Są to zarówno kapsle znalezione w piasku: lśniące, kolorowe, kuszące swoim brandem, jak i te które wyrzuciła fala z morza: zardzewiałe, nadszarpnięte zębem czasu, na nich już nic nie widać oprócz rdzy. Te kapsle się nie rozkładają się w środowisku naturalny, tudzież są trudne do recyklingu. Obok niedopałków stanowią poważny problem, aczkolwiek niewidoczny na pierwszy rzut oka. Wśród zebranych kapsli pojawiają się brandy dużych firm globalnych (Coca-Cola, Heineken) i tych mniejszych krajowych. Dominuje piwo i napoje orzeźwiające.

Pierwszym etapem projektu jest wystawa fotograficzna wizualizujące w sposób artystyczny kapsle zebrane na sopockiej plaży, w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Wernisaż wystawy będzie miał miejsce w piątek 14 października o godzinie 19. Wystawa potrwa do 27 października w Gdyńskim Centrum Filmowym, Plac Grunwaldzki 2.

W ramach wystawy 15 października o godzinie 15 odbędzie się panel dyskusyjny na temat ekologii z udziałem artystki, naukowców, przedstawicielki WWF oraz Stowarzyszenia Ghost Diving.

Drugim etapem będzie kampania społeczna.

Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasta Sopot.